top of page

Meno rezidencija „DRAUGYSTĖ 32“

Updated: Nov 20


 

Goethe's instituto inicijuotas ir kartu su partneriais organizuojamas projektas „ Išplėstinė Lietuva: priimti kitą 2024” šį rudenį - Mažeikių dailės mokykloje.

Čia įkurta meno rezidencija pavadinimu „Draugystės 32“, siekiant atliepti vietą ir pozityvią emociją.

Dailės mokykla būdama, ugdymo, žinių ir kūrybos vieta, rezidencijos erdvėje, kontakto su kūrybiniais lyderiais metu siekia skatinti kultūrinius/socialinius pokyčius mieste o ypač mikrorajone. Rezidencijos formatas – miesto laboratorija. Norima generuoti keičiančias idėjas, apjungti asmenis ir institucijas ir taip gerinti - humanizuoti gyvenimą šioje lokacijoje.


Šiuo metu čia reziduoja menininkas Juozas Laivys. Jo meninė praktika apima skulptūrą, meno objektus, instaliacijas, performanso meną, tekstus, videomeną ir fotografijas. Menininkas išsiskiria autentišku požiūriu į šiuolaikiniame mene aktyviai svarstomas temas - autorystė, institucinė galia, ekonominė meno vertė, meno ir gyvenimo ribos (ar jų nebuvimas). J. Laivys 2001 m. skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, 2005 m. baigė Liono nacionalinės dailės   mokyklos podiplomines studijas.   2021   m.   menininkui   Vilniaus    dailės akademijoje suteiktas meno daktaro laipsnis.


Menininkas 2007 m. iš Vilniaus persikėlė į Narvaišių kaimą Plungės rajone, kuriame ėmėsi laisvojo ūkininko, miesto dailininko ir aktyvaus šiuolaikinio menininko vaidmenų. Iki 2015 m. sukūręs 256 kūrinius, autorius apsisprendė sustabdyti kūrybinę veiklą, siekdamas patį savo gyvenimą paversti meno kūriniu. Kuriančio Juozo Laivio tapatybę pagal individualias sutartis jis tam tikram laikotarpiui perleidžia kitiems kūrėjams, o pats prižiūri Meno kūrinių kapines. Šios kapinės veikia kaip paslauga menininkams ir yra vienintelis tokio pobūdžio objektas pasaulyje. Per 2016–2020 m. laikotarpį čia palaidota daugiau kaip 40 skirtingo žanro meno kūrinių. Kapinių prižiūrėtojo teigimu, susidomėjimas kūrinių laidojimu kasmet auga, nes tai unikali galimybė menininkams reikštis kitokiu būdu įprasminant savo kūrinių egzistenciją.


Juozas Laivys Mažeikių dailės mokykloje įsikūrė laikinoje studijoe. Jau įvyko menininko pažintis su dailės mokykla, jos aplinka - mikrorajonu, mies-tu, jame esančiais meno kūriniais bei aplankyta AB ORLEN Lietuva Mažeikių naftos gamykla.

Kūrėjo meno praktikos materialiniai poreikiai bus įgyvendinami dailės mokyklos dirbtuvėse, laboratorijose kitose erdvėse. Rezidencijos laikotarpiu šios erdvės tarnauja kaip Begegnungsräume - (iš dalies atviros studijos), kur miesto moksleiviai ir kiti bendruomenės nariai susitinka su menininku, savo bendraamžiais ir partneriais. Čia bus rengiamos dirbtuvės ir nagrinėjami klausimais, kuriuos tinklo partneriai įvardijo kaip vietovei būdingas temas ir iššūkius. Tai galimybė atėjusiems jauniems žmonėms šioje vietoje jaustis jaukiai ir ramiai, bet tuo pačiu skatinama suabejoti savimi, užimti poziciją, turėti galimybę būti įkvėptam, gauti ir imti pavyzdį, tapti pozityvių poky-čių iniciatoriumi.


Mažeikių dailės mokykla, kaip vietinis partneris, šiame projekte bendradarbiauja su Gabijos ir Merkelio Račkausko gimnazijomis, Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkciu centru ir siekia sudominti [13-18] metų amžiaus moksleivius. Gimnazijų ir daugiafunkcio centro bendruomenės kaimynystės kontekste susiduria su ta pačia aplinka ir kultūrinėmis/socialinėmis tradicijomis.

Rezidencija vyksta spalio - gruodžio mėnesiais ir bus baigta viešu rezidencijos rezultatų pristatymu.


Šiame projekte be Mažeikių dalyvauja dar keturi Lietuvos miestai, kuriuose surengtos menininkų rezidencijos, dėmesį sutelkiant į vietos aktualijas, Tai pirmoji tokio pobūdžio meno rezidencija, tačiau dailės mokykla tikisi rezidenciją padaryti nuolatine, kur kasmet reziduotų įvairūs menininkai – vietiniai ir iš užsienio.



30 views
bottom of page